زنگ ها برای که به صدا در می آید؟!

« بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، از امروز نهم اسفندماه، ثبت‌ سفارش با نوع ارز دلار آمریکا امکان‌پذیر نیست. » خبر آنلاین 9/12/96

این خبر و مصاحبه ای که دیروز شبکه خبر از مدیر کل سیاست ها و مقررات ارزی در باره آن پخش کرد؛ نشان از

آن دارد که حلقه ممنوعیت مبادلات دلاری ایران با اقتصاد بین اللملی توسط آمریکا روز به روز تنگ تر می شود. به نظر می رسد. در بادی امر نخستین اثر این خبر فشاری است که بر واردات کالا و خدمات به اقتصاد ایران وارد می کند. زیرا که بسیاری از فروشندگان خارجی و حتی اروپایی تمایل به فروش کالا و خدمت خود به دلار داشته و از دریافت وجه به سایر ارز ها اکراه داشته و دارند.

به نظر نگارنده اگر بانک مرکزی با اعمال سیاست ها و مقرراتی که نشان از تهی شدن منابع ارزی خویش داشت نمی کرد.( نگاهی به یادداشت " عقل که نباشد؛ جان در عذاب است!!" نگارنده در تاریخ 15/6/96) این علامت را به دولت آریکا که مترصد فشار بیشتر بر ایران بود؛ نمی داد که انبان دلار فیزیکی و ... تهی گشته است. وضع ارزی کشور به ازاین بود.

حال با این تفاسیر باید اقتصاد کشور به محدودیت هایی که آگاهانه بدان اعتراف کرده است؛ تن داده و ناز و افزایش قیمت کالا و خدمات فروشندگان خارجی را پذیرفته و دم برنیاورد. بگذریم که این انسداد در معاملات دلاری راهی گریز ناپذیراست که مقامات و سیاست گزاران اقتصادی دولت آمریکا پیش پای ما گذاشته است.

دیگر اینکه با تداوم این وضعیت فشار مضاعفی بر تولید و صنعت کشر وارد شده و صنایعی که به نوعی وابسته به مواد اولیه و خدمات خارجی است را در محاق رکود ناخواسته می برد. پیامد این وضعیت افزایش مشکلات رشد تولید و ورشکستگی برخی از کارخانجات و افزایش دامنه بیکاری خواهد بود.

اگر متولیان اقتصاد و به ویژه سیاست های پولی و ارزی اندک تدبیر و تفکری به کار می بردند. نیازی به این اذعان آشکار نبود. نگارنده بارها در این مورد به اندازه دانش کم خویش هشدار داده بودم. بدیهی است که با این شیوه های انفعالی پیش گرفته شده راه به جایی نخواهیم برد. از سویی دیگر این پیشنهاد بانک مرکزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ممنوعیت ثبت سفارش دلاری پیامی به بازار آزاد ارز می دهد که بامک مرکزی نه توان و نه یارای دخالت در بازار ارز را ندارد. در نتیجه ترک تازی رانت جویان ارزی فزونی گرفته و درمقابل ابزارهای امنیتی و پلیسی دولت برای کاستن از التهابات ارزی افزایش یافته و چندی نخواهد گذشت که خرید و فروش ارز به صورت زیر زمینی درآید.

شاهد مدعا هم همین خبر است:

« رئیس سازمان امور مالیاتی: معامله بیش از ۵ هزار دلار مشمول پرداخت مالیات شد/ دریافت اطلاعات ۲۴۰ صرافی» بورس پرس 9/12/96

بدین لحاظ باید بار دیگر متولیان پولی و ارزی دریابند که: زنگ ها برای که به صدا در می آیند؟!

                                                                                     شاد زی 10/12/96/ 0 نظر / 56 بازدید