... از هول حلیم تو دیگ نیفتی!!

رئیس کل گمرک با شعف فراوان اعلام کرد:


« ایرنا- رئیس کل گمرک ایران گفت: از ابتدای امسال تا 27 خردادماه، ارزش صادرات غیرنفتی کشور با افزایش قابل توجهی به 11 میلیارد و 242 میلیون دلار رسید.» 31/3/97

وی هم چنین گفته است:

« درباره آخرین آمار جدید تجارت خارجی کشور افزود: ارزش صادرات غی نفتی کشورمان تا مدت یاد شده نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش داشته است.»

ولی آنچه این روند افزایش قابل توجه را تفسیر می کند. نه رکود مزمنی که گریبان اقتصاد کشور را گرفته است؛ و نه روند تعطیلی بنگاه های تولیدی که به سبب تورم اقلام تولیدی و فقر نسبی افراد جامعه که توان خرید تولیدات ایشان را ندارند.

بل روند تصاعدی قیمت ارز در بازار زیرزمینی است. بدین خاطر هر صادرکننده و تولید کننده ای( البته کالاهای مصرفی و زود بازده ) را وامی دارد تا بلکه بتواند از این آب گل آلود و بدون برنامه سیاست های های باری بهر جهت متولیان اقتصادی کشور ماهی خودش را بگیرد. چرا که وقتی اختلاف نرخ دلار دولتی و بازار زیرزمینی حدود 1500 تومان باشد. هر کودک دبستانی را به طمع سود باد آورده به سمت صادرات می کشاند.

به هر حال در صورت تداوم جهشی صادرات کالاهای غیر نفتی، باید در انتظار روند افزایشی و تصاعدی اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم بود. این افزایش بی مهابای صادرات کالاهای غیر نفتی زنگ خطری برای آینده اقتصاد د فشل و درمانده کشور خواهد بود. اگر در ماه های آتی دولت تدبیر و امید!! فکری برای جلوگیری از این مسابقه بی منطق و هیجانی صادرات نکند. آینده تیره و تاری را حداقل برای تأمین کالاهای معیشتی مردم می توان انتظار داشت.

 این جاست که به دولت فخیمه باید گفت: مواظب باش، از هول حلیم تو دیگ نیفتی!!


/ 0 نظر / 45 بازدید