کشتی بان را سیاستی دگر باید.

در خبرها آمده است که:

ایسنا نوشت:حجم نقدینگی در پایان اردیبهشت ماه امسال با رشد ۲۴.۱ درصدی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به بیش از ۱۲۸۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. ...

اما جزئیات تغییرات نقدینگی نشان می‌دهد که شبه پول که عمده آن را سپرده بانکی تشکیل می‌دهد، با رشد حدود ۲۳.۷ درصدی نسبت به اردیبهشت سال گذشته همراه بوده و بیش از ۱۱۲۷ هزار میلیارد تومان از رقم نقدینگی را تشکیل داده است.

همچنین پول به عنوان بخش دیگر تشکیل‌دهنده نقدینگی تا حدود ۱۶۱ هزار میلیارد تومان آن را شامل شده که با رشد ۲۶.۹ درصدی در قیاس با اردیبهشت ماه سال قبل همراه است.

حال پرسش این است. سبب این رشد مداوم و افسار گسیخته نقدینگی چیست؟به نظر می رسد. با وجود روند کاهشی نرخ تورم و نیز تداوم رکودی که گریبان اقتصاد کشور را گرفته است. باید از چالشی مدیریتی در پهنه اقتصاد کلان کشور سخن گفت. از سویی دولت برای مبارزه با روند  رو به رشد ورشکستگی بنگاه های تولیدی با وجود وام های معوقه و مشکوک الوصول بانک ها و هم چنین کم بود منابع بانک ها برای سامان بخشی به بخش صنعت و تولید کشور مجبور به اعمال حاکمیتی برای جلوگیری سقوط بنگاه های تولیدی و به تبع آن آشفتگی اقتصادی کشور، شده است. این ابزار به نظر می رسد؛ هر چند در کوتاه بتواند در روند کاهش رشد نقدینگی کشور مؤثر باشد. ولی در بلند مدت اثر معکوس گذاشته و به بنیان اقتصاد کلان آسیب خواهد رساند.

 در این روش بانک ها را وادار به افزایش صوری سرمایه از طرفی، وهم چنین دادن وام های ضروری به صنایع نیمه فعال و در معرض ورشکستگی نموده است. در نتیجه حجم شبه پول رشد 23.7 درصدی را نسبت به پارسال شاهد بوده است؛ در نتیجه کمکی به کاهش سیر افزایشی حجم نقدینگی کشور نخواهد کرد.

از سویی دیگر بانک مرکزی را وادار به چاپ اسکناس کرده است. برای همین هم در آمار بانک مرکزی هم آماده است. شاهد افزایش 9.26 درصدی حجم پول می باشیم. بدین روال آنچه از اجرای این سیاست بروز خواهد کرد. رشد آرام و کند نرخ تورم در ادامه سال جاری خواهیم بود.

این امر سبب کاهش ارزش پول ملی و تداوم روند افزایشی اسعار خارجی می گردد. به نظر می رسد؛ کشتی بان را سیاستی دگر باید.

                                                                                                   شاد زی 

/ 0 نظر / 41 بازدید