آب از سرچشمه گل آلودست!!

بعد از بیش سه دهه از گذشت انقلاب هنوز هم متولیان اقتصاد کشور تکلیف خودشان و مملکت را با چگونگی انتخاب روشی پایدار و مدون برای اداره کشور نرسیده اند! همین چند سال و جند ماه پیش بود که رییس جمهوری تدبیر و امید در رسانه ملی فرمود که بایستی اقتصاد را به اهلش سپرد و به سوی اقتصاد بازار و دخالت کمتر دولت در ساز و کار بازار حرکت کنیم.

آفتاب آمد دلیل آفتاب! در یک هفته گذشته شاهد این وارونه جریان اقتصادی با اعمال امنیتی و پلیسی کردن، روند بازار ارز شدیم. علت در هراس دولتیان از آشفتگی و به هم ریختگی نرخ اسعار خارجی در بازار آزاد ارز بود. بازاری هر ساعت در جهت کاهش ارزش پول ملی و بی اعتباری بنیان های اقتصادی کشور حرکت می کرد.

حال با این روش امنیتی و بگیر و بند ... آیا مشکل حل می گردد؟

بی گمان نه، چند برهه ای رعب و وحشت ناشی از روند دستوری نرخ ارز، فعالان اقتصادی را به سکوت و سکون وامی دارد. بعد آش همان آش و کاسه همان کاسه است. زیرا:

1-    دولت نه توان برآوردن سیل تقاضای ارز را ندارد. چون کفگیر به ته دیگ منابع ارزی خورده است. چون در غیر این صورت بانک مرکزی مثل بانک مرکزی سایر کشور های راقیه و روش معمول جاری و ساری دنیا، با سرازیر کردن ارز به بازار از افزایش بی رویه قیمت ارز جلوگیری می نمود.

2-    دولت در سایه که توان اقتصادی بالایی در کشور دارد. نمی گذارد به دلایلی که آگاهان اقتصدی معترفند. نمی گذارد که این دولت دوام و قوام یابد.

3-    دولت ترامپ هم با برپا کردن جنگ روانی تردید در ماندن و یا رفتن از تعهد بین المللی برجام به نوبه خویش به هراس بعد از خروج برجام و تردید اروپتییان برای سرمایه گزاری در ایران دامن می زند . این حالت برزخی برای اقتصاد ایران را به اهداف بلند مدتش نزدیک تر می داند.

4-    از سویی دیگر کشور امارات که درگاه نقل و انتقلات ارزی کشو ما محسوب می شد. در هم سویی با آمریکا مانع هرگونه نقل و انتقال ارز به صوزت اسکناس به کشور ما می گردد.

5-     در پایان مگر می شود. با این اشراف اطلاعاتی دستگاه های مربوط به کوچکترین حرکت اقتصادی و ... متوجه خرید ملیونی روزانه ارز در بازار نبوده و ...

مگر به باور برسیم که آب از سرچشمه گل آلودست./ 0 نظر / 46 بازدید