عقل که نباشد؛ جان در عذاب است!!

مادامی که عرصه اقتصاد کشور در معرض و پیرو تصمیمات باری بهر جهت سیاسی باشد؛ امکان نیل به سمت داشتن یک اقتصاد معقول و پایدار نبوده و نخواهد بود. این رویه و گرایش نامعقول تنها در کشور های درحال توسعه ای نظیر ما، به دفعات تکرار می شود. در نتیجه تصمیمات صرفا" سیاسی در حیطه اقتصاد کلان کشور، امیدی به داشتن رشدی متوازن و پایدار اقتصادی متصور نبوده و نخواهد بود.

مصداق عینی این تفسیر همین بخشنامه صادر بانک مرکزی در باره عدم فروش ارز مسافرتی با نرخ مبادله ای است. جالب اینکه در این بخشنامه «بخشنامه شماره 96.181289 مورخ 1396.06.12» فروش ارز مسافرتی به مسافران عازم عتبات عالیات اربعین مشمول آن نشده است. این دستور از بیستم شهریورماه لازم الاجراست که تامین ارز برای زائران اربعین به طور استثنا برای سال جاری نیز انجام خواهد شد. به عبارتی ارز رائران با نرخ مبادله ای با سقف 200 دلار پرداخت خواهد شد.

حال پرسش این است؟ اگر قرار به لغو فروش ارز مسافرتی است. چرا باید مسافران عتباتی از آن معاف باشند؟! در این باره پرسش های دیگری هم می توان کرد. اگر این تصمیم در جهت حفظ دخایر فیزیکی بانک مرکزی صورت گرفته است. چرا این مهم در مورد زایران اعمال نمی گردد! با یک حساب سرانگشتی می توان عاملیت و تفوق سیاست بر اقتصاد را در این موضوع دریافت. اگر مبنای آماری مسافران سال گذشته عتبات را ملاک قرار دهیم. حدود دو ملیون نفر در اربعین سال گذشته عازم شده اند. در صورتی که همین تعداد در سال جاری عازم شوند. حدود 400 ملیون دلار بر مبنای همین بخشنامه ارز زیارتی دریافت می کنند. شوک این رقم دو اثر آنی بر بازار آزاد ارز می گذارد. یک: نرخ اسعار خارجی را شتابان افزایش می دهد. که تا کنون این افزایش هراس آلود به سبب کاهش نرخ سود بانکی اتفاق افتاده است و تداوم خواهد داشت. دو: دست بانک مرکزی پیش سفته بازان ارزی رو شده و در تنور صعود نرخ ارز می دمند.

از این واقعیت بگذریم که حتی در سال هایی که دولت و بانک مرکزی در تنگنای ارزی قرار داشت. مانند سال های جنگ تحمیلی و همین سال های تحریم های گسترده بین المللی اخیر، با وجود کمبود فیزیکی منابع ارزی بانک مرکزی، متولیان سیاست های پولی و مالی کشور از اتخاذ چنین سیاست های منفعلانه پرهیز می کردند. بماند که این تصمیم به آهنگ رشد تورم و خروج سرمایه های مردم از سیستم بانکی خواهد انجامید. و بسیاری از تبعات اقتصادی و روانی دیگر که به التهاب اقتصاد رنجور و فشل افزوده و بنیان های تولیدی و تجارتی کشور آسیب های غیر قابل جبرانی خواهد زد.

این جاست که پیامد های این گونه تصمیات شتابزده و بدون پشتوانه کارشناسی که ناشی از مدیریت کوتوله سالارانه بانک مرکزی است؛ رخدادهای غیر قابل پیش بینی و ناگواری را  برای اقتصاد، اجتماع و سیاست کشور به ارمغان خواهد آورد!!

این ضرب المثل پُر بی راه نیست: عقل که نباشد؛ جان در عذاب است!!

                                                                                                   شاد زی 15/6/96

/ 0 نظر / 41 بازدید