وعده های سر خرمن!!

اکنون در زمانه ای زندگی می کنیم که به همت امکانات رسانه ای هر فرد عادی و عامی به اوضاع اقتصادی کشور، اگر وقوف کامل نداشته باشد؛ لااقل آگاه است. در این میان برخی از مسؤلین اقتصادی کشور حرف هایی می زنند و وعده هایی می دهند که در قوطی هیچ عطاری پیدا نمی شود. از جمله این سخنان:

« معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه ارز حاصل از تولید و صادرات کشور بایستی در چرخه رشد اقتصاد به کارگرفته شود، اظهار داشت: در ایجاد بستر لازم برای مبادله بین صادرکننده‌ای که ارز تحصیل کرده و واردکننده گروه سوم کالاها که به ارز نیاز دارد، مقداری فاصله زمانی رخ داده که البته به مرور زمان نرخ متعادل‌تر و شرایط آرام‌تر خواهد شد.» فرتاک نیوز 31/4/97

اولا" مگر تاکنون ارز حاصل از صادرات در چرخه رشد اقصاد وارد نمی شده است؟! در علم اقتصاد و ساز و کار تجارت، این یک روند بدیهی است که ارز های حاصل از تولید و صادرات، برای تداوم تولید و صادرات برای تولیدکننده و صادرکننده و بر مبنای اصل سود دهی بیشتر به ناگزیر بایستی به چرخه تولید و صادرات بگردد. اگر هم به دلایلی ارزی به داخل کشور برنگردد؛ باز هم به استناد علم اقتصاد و شرایط حاکم بر فضای سیاسی، امنیتی و ... کشور با نرخی بالاتر به کشور باز می گردد. چرا که کنز و نگهداری ارز در سایر کشورها برای هیچ تولید کننده و صادرکننده ای صرفه اقتصادی نداشته و نخواهد داشت.

در بخش دیگری ایشان به فاصله زمانی میان تقاضا و عرضه ارز حاصل از صادرات اشاره کرده و آن را عامل افزایش نرخ ارز دانسته اند. پس از آن بدین باور رسیده اند که نرخ ارز متعادل تر خواهد شد.

این کلام ایشان که سخن آکادمیک و کلاسیکی است که در کتب دانشگاهی اقتصاد بدان اشاره می شود. ایشان ظاهرا" فرض قید شده در این برداشت دانشگاهی کتب را در نظر نمی گیرند. آن هم وجود بازار آزاد و رقابتی! نه از اقصاد دولتی و دستوری کشور ما که دولت زمام دار و سکاندار امور ارزی و پولی بوده و هست. دولتی به تمامی ابزارهای حاکمیتی متوسل می گردد تا بر روند تجارت و تولید و صادرات کشور حاکمیت خویش را اعمال نماید.

از بگیر و بند های امنیتی و پلیسی گرفته تا اعلام ممنوعیت هر گونه نقل و انتقال ارزی و نیز ایجاد بازار ارز ثانویه و باقی قضایا ...

آیا با توجه به تحریم های پیش رو این وعده های سر خرمن ایشان راهی به جایی جز نا کجا آباد می برد؟!

به نظر می رسد؛ ایشان یکی از همراهان اصحاب کهف هستند!!!


/ 0 نظر / 35 بازدید