هر دم ازین باغ بری می رسد ...!!!

یکی از خصیصه های موضوعیت بانک مرکزی همان طور که در قانون پولی و بانکی کشور به صراحت ذکر شده است؛ انجام سیاست های پولی برای حفظ و نگهداری ارزش پول ملی کشور می باشد.

بانک مرکزی برای اجرای این سیاست از بدو تأسیس اقدام به واحدهای آمارگیری برای تمشیت تورم و مهار نوسانات پولی نموده بوده است. هر چند پیش از واگذاری تنظیم و اجرای سیاست های پولی کشور به این بانک، بانک ملی  مسئول اجرای آنها بوده است.

از سویی دیگر مرکز تماس رسمی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و سایر سازمان های بین المللی برای دستیابی به آمار های اقتصادی و پولی، بانک مرکزی بوده است.

در نهایت بانک مرکزی برای تهیه و تنظیم و اجرای سیاست پولی و کنترل نرخ رشد تورم و آگاهی از دامنه و رشد اعلام رکودی اقتصاد کشور نیاز به آماری دارد که خودش اقدام به تهیه آن کرده باشد. وگرنه با ارایه آمار فرمایشی توسط نهادی دیگر، نمی توان به داده و ستاده های مطلوب و در نتیجه سیاستی منطقی و علمی رسید.

حال به خبر توجه کنید:

« در جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار مصوب شد که مرکز آمار ایران تنها مرجع تولید آمار تورم و رشد اقتصادی باشد و بانک مرکزی دیگر اجازه تولید این آمار را نداشته باشد.» فارس 17/10/97

آیا با این تصمیمات خلق الساعه و بدون تدبیر، کشتی اقتصاد کشور به ساحل امنی خواهد رسید؟!!

بگذریم از اینکه این تصمیم شورای عالی آمار خلاف قوانین موجود و قانون پولی کشور است. با این تفاسیر باید گفت:

               هر دم ازین باغ بری می رسد                 تازه تر از تازه تری می رسد!!

                              

/ 1 نظر / 11 بازدید
support

سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز در صورتي که تمايل داريد مطالب خوب و مفيدتون در صفحه اول پرشین‌بلاگ منتشر شود، لطفا در قسمت ابتدايي ارسال پست (همان قسمتي که مربوط به بنر پست است) يک عکس مناسب بارگذاري کنيد با تشکر