از ماست که بر ماست!!

خبری به نقل از یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران بدین مضمون منشتر شد:

« عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد که تاکنون هیچ واردکننده‌ای نتوانسته است با دلار ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش کند و ادامه این روند باعث خواهد شد قیمت‌ها در بازار غیررسمی به شکل فزاینده‌ای افزایش یابد. » بهار نیوز 2/2/97

این نشان از عمق بحران ارزیی می دهد که دولت و اربابان تولید و تجارت با آن دست به گریبانند. سبب هم مشخص و ساده است. نیازی به واکاوی ندارد. وقتی که سیستم بانکی فشل و ناکارآمد باشد و سالیان متمادی از جریان پر شتاب مبادلات و معاملات بین المللی دور افتاده باشد. این سیستم به طریق اولی نمی تواند نسبت به حجم فزاینده درخواست های ارزی که قبلا" از طریق کانال های صرافی و حساب های ارزی صادرکنندگان و تجار در کشورهای دیگر رفع و رجوع می شد؛ جواب گو باشد. دو دیگر آنکه ایجاد ناگهانی سیستم تثبیتی ارز( منظور دلار 4200 تومانی اعلامی بانک مرکزی) راه های انقل و انتقال ارزی را محدود و مسدود کرده است. تا تطبیق بانک ها و به ویژه بانک مرکزی با روش جدید زمان زیادی می طلبد. آن هم با این دیوان سالاری رانت خواه و ویژه خواه که بر ارکان بانک مرکزی و دولت حاکم است.


همین حرکت لاکپشت وار باعث و بانی هرج و مرج و بلاتکلیفی می شود که از زبان این عضو اتاق حاکم جاری شده است!! به نظر می رسد اگر عقلای پول و ارز تدبیری نیندیشند؛ دیری نخواهد پایید که دود این کم عملی و فشلی حاکم بر نظام بانکی به چشم متولیان امر و در نهایت مردم خواهد رفت. یکی از پیامد های بلافصل آن رشد نرخ تورم و گرانی و از سویی نایابی بسیاری از کالا ها و نیازهای اساسی مردم خواهد بود.

بدین نمط باید گفت: از ماست که برماست!!

                                                                         

/ 0 نظر / 48 بازدید