از این دیگ آبی گرم نمی شود!!

اگر قرار و هدف به ایجاد تحول در پهنه اقتصادی کشور باشد؛ باید دولت سالاران نسبت به خانه تکانی اساسی شالوده و مبنایی تفکر و نگرش اقتصادی خویش اقدام کنند. وگرنه با تعویض متولیان اقتصادی کشور آبی گرم نمی شود. با نگاهی به متولیان سیاست های پولی و مالی دولت دوازدهم، می توان دریافت که مهره ها جا به جا شده اند. مهره هایی که نه تفکر نوین مالی و پولی دارند؛ و نه قرار است تحول مبنایی در شالوده اقتصاد کشور ایجاد کنند.

وقتی که دولتی نه بر اساس ایجاد تحرک و تغییر در ساز و کار اجرایی و سیاستی در عرصه اقتصاد کشور، تنها با تعویض متولیان تجاری و اقتصادی با هدف ادامه راه طی شده در این سی و اندی سال از گذشت انقلاب گام بر می دارد. ناظران اقتصادی بدین باور می رسند که از این امام زاده معجزه ای نمی توان انتظار داشت!! به زبانی ساده تر از این دیگ آبی گرم نمی شود!!

زمان، زمان تکرار تجربه های اندوخته های مدیریتی و آزمون و خطا نیست. با نگاهی به گفته های زیر رئیس کل بانک مرکزی می توان دانست که اتخاذ چنین تصمیماتی، گره ای از اقتصاد درهم جوش و بی برنامه و باری بهر جهت کشور باز نخواهد کرد!

«ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیرات کاهش نرخ سود بانکی در بازار ارز، اظهار کرد: نرخ سود 15 درصدی اعلام  شده ... آرامشی را در بازار ایجاد می‌کند.» 3/6/96

نگارنده نمی داند؛ منظور ایشان از ایجاد آرامش در بازار یعنی چه؟ ولی می تواند حدس بزند که با کاهش نرخ سود بانکی به ویژه در بخش سپرده ها این اتفاقات حادث می گردد:

1-      فرار سپرده ها از بانک ها

2-      راهیابی  و گرایش به سمت بازار هایی که مزایای نسبی بهتری دارند. چون طلا و ارز

3-      افزایش گریز ناپذیر اجاره بهای خانه ها

4-      تداوم رکود فعلی اقتصاد کشور

5-      تهی شدن منابع بانکی

6-      افزایش روند افلاس و ورشکستگی بانک ها

7-      کمک به سقوط ارزش سهام شرکت ها در بازار سهام

8-       تداوم روند افزایشی حجم نقدینگی کشور

9-      و در نهایت بازگشت تورم و کمبود کالاهای مصرفی در سطح کشور

 با این تفاسیر، خدا آخر و عاقبت این مرز و بوم را ختم و به خیر گرداناد. آمین.

                                                                                        شاد زی 5/6/96

 

 

 

/ 0 نظر / 41 بازدید