نه چَک زدیم، نه چونه ...!!!

انگار بلبشوی اقتصادی دامنه اش گسترش یافته است. به خبر توجه کنید:

« به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مؤلفان و مترجمان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، عصر دوشنبه هفتم آبان ۱۳۹۷ با مساعدت اداره کل حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری و اقدام پلیس امنیت و دستور قضایی یک باب کتابفروشی با کتاب‌های قاچاق را در محدوده خیابان انقلاب (روبروی دانشگاه تهران) کشف کرد.» 11/8/97

این نشان از بی تدبیری و عدم اعتنا به فرهنگ نشر، توسط متولی اش، وزارت ارشاد و فرهنگ را دارد. هنگامی که برای نشر یک کتاب، در هر عرصه ای باشد. ناشر یا نویسنده باید ماه ها در پشت درهای بسته ممیزی وزارتی بماند. پس از آن هم کتاب مثله شده را که توسط محرم علی خان های وزارتی با انواع و اقسام سانسور های من درآوردی مواجه شده است را تحویل بگیرد. سرنوشت کتاب و خوانی با این روندی که وزارت ارشاد درپیش گرفته است؛ بهتر از این نخواهد بود.

کافی است که به تیراژ کتاب های منتشره نگاهی بیاندازیم. واقعا" مایه تأسف و اندوه است. در کشوری با سابقه مدنیت تاریخی و فرهنگی که در خاورمیانه و به نوعی دنیا جزو برترین هاست.

به نظر نگارنده دو جریان سانسور و عدم حمایت دولت از بازار نشر و تولید کالای فرهنگی، باعث و بانی رونق نشر کتب زیر زمینی شده است.

وگرنه، اگر آزادی نشر آثار به میزان حداقلی رعایت می گردید. امکان راهیابی کتب و نشریات قاچاق آن هم به میزان زیاد به بازار عرضه محصولات فرهنگی وجود نداشت. به نظر می رسد؛ راه جلوگیری از این پدیده شوم که بازار نشر فرهنگ را به سخره گرفته است. این بگیر و ببند های پلیسی نیست. چرا که با وجود گرانی کاغذ وملزومات چاپ و نشر و نبود فضای مطلوب و آزاد نگارش، بر عطش طالبان کتاب های نایاب و یا کتبی را به دلیل سلیقه محرم علی خان های فعلی از ارایه به قشر کتاب خوان محروم شده اند؛ می افزاید.

از سوی دیگر باعث تشویق و ترغیب تولیدگنندگان غیر قانونی کتاب و نشریات می گردد. زیرا که سود آوری باد آورده ای را نصیب آنان می کند. به تمثل عوام: نه چک زدیم، نه چونه؛ عروسو آوردیم به خونه!!!


/ 0 نظر / 17 بازدید