کوزه

از سال های دهه چهل که محصل دبیرستان بودم ؛ جمله ای در باورم رخنه کرده و به درستی ماندگار شده است . علتش را نمی دانم . شاید به خاطر نحوه نگارش یا سادگی و رسایی آن بود ؛ یا هر چیز دیگری , نمی دانم . ولی جان کلام آن در باره اثبات وجود خدا بود . جمله این بود ؛ از اثر پی به موثر می بریم .

دیروز عصر برای کشتن زمان طولانی انتظار اذان و این که نانی تازه برای افطار داشته باشیم ؛ سری به نانوایی محله زدم . بماند که شاهد و ناظر چه رفتار و کردار زشت و زیبایی از منتظران خرید نان بودم . ولی اعلام افزایش صد تومانی نرخ نان , آن هم به فاصله زمانی پخت یک تنور , مرا یاد آن جمله معروف انداخت .

جناب نانوا , علتش را نزدیکی زمان اذان و پاشیدن دانه های کنجد بیشتر روی نان اعلام کرد . با غرولندی مثل همیشه تاریخ این سرزمین ستم دیده , همگی مجبور به خرید شدند . یعنی از اثر پی به موثر می بریم .

این کژتابی و گران فروشی او را تنها در دیدم که ؛ وقتی دولت فخیمه با نظر و میل خودش قوانین مصوب مجلس را اجرا نمی کند . پس انتظار نمی توان داشت که نانوا یا هر عرضه کننده کالا یا خدمتی در این دیار بهای کالای تصویبی دولت را به میل و خواست کارشناسی خودش دستکاری و بالا نبرد . بی خود نیست که می گویند ؛ از کوزه همان برون تراود که دروست ! شما چه فکر می کنید ؟

/ 2 نظر / 2 بازدید
فرید

با سلام و خسته نباشید. فال حافظ بدون تبلیغات در 16 طرح مختلف برای قرار دادن فال حافظ در وبلاگ خود میتوانید از طریق لینک زیر وارد شوید: http://iranmobile2007.com/blogcod/falehafez/code.php به زودی امکانات زیادی به سایت اضافه خواهد شد. http://iranmobile2007.com

نازی

باسما موافقم