هرکی به فکر خویشه ...!!

آن طور که از شواهد و قرائن برمی آید. دولت تدبیر و امید، از تدبیر و امید خالی شده و در حالتی انفعالی زمام امور اقتصادی کشور را رها کرده و به دست بازار سازان خودی داده است.

با نگاهی به افزایش سرسام آور قیمت های کالاهای مورد نیاز مردم از شیر گرفته تا لوازم خانگی و ... که همگام با افزایش شدید اسعار خارجی اتفاق افتاد. و هم چنین این خبر که:

« قتصادنیوز : آزادسازی قیمت خودرو در حالی با بخشنامه ایران خودرو برای ۴ محصول کلید خورد،که به نظر می‌رسد نامه تهدید آمیز خودروسازان کار خود را کرده و وزارت صنعت معدن و تجارت با موافقت رئیس جمهور مجوز افزایش قیمت به خودروسازان داده است.» 17/9/97

مثل بمب در جامعه ترکید. هم چنین تأیید ضمنی وزیر صمت از این افزایش قیمت خودروها که از رسانه ملی بخش شد. باید بدین نکته باور و یقین داشته باشیم که خانه از پای بست ویران است. دولت عنان و افسار اقتصاد، تجارت و صنعت رها کرده است. هیج تدبیری و برنامه ای ندارد . امیدش را به بهبودی اوضاع اقتصادی ازدست داده است.

این ترفندی که ایران خودرو به کار برده است. دیر یا زود توسط خواهر دو قلویش، سایپا انجام خواهد یافت. در علم بازاریابی این نوعی محک یا ارزیابی واکنش بازار و متقاضیان خودرو نسبت به این افزایش بی ضابطه و منطق است.

اگر ابعاد واکنش ها گسترده تر شود؛ با همکاری دولت که در نقش مدافع حقوق مصرف کنندگان ظاهر خواهد شد. آب رفته را به جوی باز می گردانند. وگرنه به تثبیت نرخ های اعلامی و به تبع آن افزایش قیمت سایر محصولات تولیدی خود اقدام می کنند.

اما به باور نگارنده؛ این تغییر و افزایش قیمت ها به چند دلیل تداوم می یابند:

1-    وجود انحصار دولتی در این دوقلو ها

2-    استیصال و درماندگی دولت در ناتوانی تأمین هزینه های سربار دو قلوها

3-    وجود راهبران اقتصادی در نهاد تصمیم گیری دولت که بازار را حلال مشکلات می دانند. هرچند این ایده راه به جایی نبرد و همان گونه که شتاب نرخ ارز اتفاق افتد و دولت و بانک مرکزی مجبور شد که ناموس خودش را روانه بازار ارز نماید.

4-    در نهایت بی عملی و انفعال دولت در مقابله با فشار های بیرونی و درونی

5-    و شاید پیامد جنگ قدرت ...

با این تفاسیر باید منتظر هرج و مرج قیمتی در بازار اجناس و کالاهای دیگری بود. شاید دولت پیرو این شعار است: هرکی به فکر خویشه؛ کوسه به فکر ریشه!! را مبنای عمل و راهبرد خویش می داند؟!

                                                                                شاد زی 18/9/97


 / 0 نظر / 10 بازدید